Zwiedzając Małopolskę – Biały Dunajec

Biały Dunajec znany jest turystom jako świetna baza noclegowa. Chociażby dzięki stronom internetowym można dowiedzieć się, że w Białym Dunajcu noclegi są bardzo zróżnicowane. Niektóre znajdują się bezpośrednio przy atrakcjach turystycznych. W jednym z domów wypoczynkowych ma swoją siedzibę Pracownia Ceramiki i Mozaiki Artystycznej. Można podziwiać tu wiele wyrobów ceramicznych, w tym także przedmiotów codziennego użytku. Istnieje możliwość zakupu takich wyrobów, a nawet złożenia konkretnego zamówienia. Warto także wziąć udział w warsztatach, kursach, pokazach i różnych innych tego typu atrakcjach. Można stworzyć własne dzieło i zabrać je ze sobą jako pamiątkę. Osoby prowadzące te warsztaty, nauczą nas różnych technik wytwarzana naczyń itp. W Białym Dunajcu znajdują się także różne regionalne karczmy. Jedną z nich jest Karczma regionalna „U Furtoka”, która oferuje rozmaite potrawy regionalne, ale i te tradycyjne polskie oraz zagraniczne. Wystrój karczmy jest typowo góralski, a sam budynek powstawał przy użyciu góralskich metod i za pomocą takich materiałów jak kamienie rzeczne czy drewno okrągłe. Turyści chętnie odwiedzają także „Karczmę Polaniorkę’, która znajduje się blisko Zakopianki i mieści się w góralskiej chacie. Właściciel poleca w szczególności potrawy z pstrąga oraz oscypka z żurawiną.

Warto udać się zabytkowym pociągiem z Białego Dunajca do Chabówki. Podróż trwa około 40 minut. Jest to niesamowite przeżycie, ponieważ można podziwiać piękne górskie krajobrazy oraz jechać prawdziwym pociągiem retro! Turyści mogą także udać się na wycieczki konne po Białym Dunajcu. Latem warto przejechać się dorożką, natomiast zimą koniecznie trzeba wybrać się na prawdziwy góralski kulig! Dla wielbicieli naprawdę ekstremalnych wrażeń również się coś znajdzie! Można bowiem skorzystać z oferty Aeroklubu i podziwiać tatry z balonu, małego samolotu, czy szybowca. Chętni mogą również skoczyć ze spadochronem razem z instruktorem. Takie atrakcje znajdują się w Nowym Targu, ale jest on oddalony od Białego Dunajca o zaledwie kilkanaście kilometrów. Biały Dunajec to niewielka miejscowość, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można bowiem zwiedzać, wędrować, kąpać się, latać, jeździć na nartach, delektować się regionalną kuchnią, a także przeżyć coś takiego jak kulig!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>