Zamek Książ w Wałbrzychu

Wałbrzych od kilku lat zabiega o to, aby był postrzegany jako miasto turystyczne. Po zakończonej przygodzie z górnictwem (kopalnie węgla kamiennego zostały tu zamknięte w połowie lat 90-tych) postawił na rozwój. Dziś to miasto jest nie do poznania. Powstała tu specjalna strefa ekonomiczna, galeria, centa handlowe, drugą młodość przezywają Filharmonia Sudecka, Teatr Dramatyczny im Jerzego Szaniawskiego, Teatr Aktora i Lalki, powstał tu kompleks Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Nie można oczywiście pamiętać o najsłynniejszym obiekcie na turystycznej mapie Wałbrzycha – Zamku Książ (sprawdź), który co roku zaskakuje odwiedzających. Te i wiele innych atrakcji sprawiają, że do miejscowości zaczyna przyjeżdżać coraz więcej turystów.

Niewątpliwie o popularności miasta zdecydowały ostatnie medialne doniesienia o odkryciu tu zaginionego „Złotego pociągu”. Ta sensacyjna wiadomość sprawiła, ze do miasta zaczęły napływać tłumy ciekawskich. Niestety zaginionego pociągu jeszcze nie udało się ani zlokalizować, a ni wydobyć. W dalszym ciągu jeszcze trwają prace związane z próbą rozpoczęcia wydobycia pociągu na słynnym już 65 km trasy z Jeleniej Góry do Wrocławia. Domniemana lokalizacja jest obecnie jedną z największych atrakcji Wałbrzycha. W okolicy można spotkać tłumy spacerujących turystów i mieszkańców.

Legenda „Złotego pociągu” nierozerwalnie łączy się z Zamkiem Książ. Mimo, iż tak naprawdę na potwierdzenie tej historii nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, to jednak jest związana z zamkiem Książ i z jego legendami. Stała się ona jednocześnie nieodłącznym elementem rozpoznawczym miasta. Będąc w pobliżu warto się w Wałbrzychu zatrzymać na dłużej, aby poczuć tętniącego tutaj ducha historii. W kompleksie ogrodów zamku Książ, funkcjonuj ośrodki, w których można znaleźć królewskie pokoje (sprawdź). Wałbrzych to ogólnie rzecz biorąc bogata baza wypoczynkowa, rozciągająca się od jego uzdrowiskowej dzielnicy Szczawno Zdrój aż po sam Zamek Książ. Wszelkiego rodzaju apartamenty, hotele i pensjonaty zaspokoją potrzeby każdego turysty. Zważywszy zatem na to, co konkretnie będziemy chcieli zwiedzić, czy będą to wszechobecne tutaj zabytki, czy może postawimy na aktywny wypoczynek i spacery po pięknych okolicznych górach, taka dzielnicę powinniśmy wybrać na nasz pobyt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>