Zabytki znajdujące się w okolicy Gorców

Gorce to sąsiadujące z Beskidem Żywieckim oraz Sądeckim pasmo górskie, którego najwyższym szczytem jest Turbacz położony na wysokości 1310 m n.p.m. Każdego roku przyjeżdża tutaj wielu turystów, gdyż w miejscu tym można liczyć przede wszystkim na spokój oraz ciszę, o których w mieście można po prostu zapomnieć.

Wybierając się na wakacyjny wyjazd w Gorce, warto nieco wcześniej zorientować się, jak wygląda tutejsza baza noclegowa [informacje: Gorce – informacja turystyczna]. Choć miejscowości znajdujące się na obszarze tego pasma górskiego nie są tak popularne, jak te położone w Beskidach, to jednak zarówno latem, jak i zimą przyjeżdża tutaj wielu turystów, dlatego też przed planowanym urlopem warto zarezerwować sobie jakieś lokum. Jeśli chodzi o noclegi, to w większości lokalnych miejscowości znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, domów wczasowych, pensjonatów, a także prywatnych kwater, dzięki czemu każdy turysta z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Będąc w Gorcach, warto oczywiście odpocząć od miejskiego zgiełku, jednak słodkie lenistwo może się okazać zbyt nudne. Z tego względu warto np. zobaczyć lokalne zabytki, które zdążyły wpisać się w historię tego miejsca. Pierwszym ciekawym obiektem jest Dwór w Łopusznej, który został wybudowany w XVIII wieku. Obecnie cały zespół dworski należy do Muzeum Tatrzańskiego, które jakiś czas temu podjęło w tym miejscu prace restauracyjne. W tej samej miejscowości znajduje się również zabytkowy kościół pochodzący z końca XIV wieku, który w okresie międzywojennym przeszedł kilka poważnych remontów, przez co obecnie nie przypomina już swojego pierwotnego kształtu. Wybierając się do Czorsztyna, warto zobaczyć ruiny tamtejszego zamku gotyckiego, który został wzniesiony w XIV wieku. Budowla ta kilkukrotnie była przebudowywana, jednak z czasem popadła w ruinę. Upadek zamku rozpoczął się w XVIII wieku od jego dewastacji przez kozackie wojska, jednak kilkadziesiąt lat później piorun uderzył w dach zamku, a pożar znacząco przyspieszył jego niszczenie.

Gorce to jedna z piękniejszych krain, w której można podziwiać nie tylko malownicze widoki, ale również liczne zabytki, które zdążyły wpisać się w historię tego miejsca. W okolicy tego pasma górskiego znajduje się wiele interesujących miejscowości, do których warto się wybrać, aby zobaczyć niezwykle ciekawe zabytkowe budowle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>