Sztutowo – urok małej miejscowości

Sztutowo – ta pomorska spora wieś na obszarze Żuław Wiślanych to dobre miejsce odpoczynku dla osób szukających klimatu morskich miejscowości i dobrego punktu wypadowego dla okolicznych wypraw. Niedaleko stąd do Trójmiasta z jego zabytkami i atrakcyjnym programem rekreacyjno-kulturalnym, do Elbląga, Krynicy Morskiej lub Kątów Rybackich.

Sztutowo – historia i współczesność
Choć wzmianki historyczne o Sztutowie sięgają XV wieku, to wieś znana jest bardziej z historii współczesnej. Jej smutnym znakiem jest Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie – jeden z najdłużej działających w czasie II wojny światowej obozów pracy i zagłady ludności żydowskiej. Po wrześniu 1939 roku Sztutowo zostało włączone w obszar terytorium III Rzeszy. Po wojnie znalazło się natomiast na terenie Polski, a mieszkającą tutaj ludność niemiecką wysiedlono.

Współcześnie Sztutowo to kameralna miejscowość, gdzie znajduje się bogata baza noclegowa [szczegóły: Sztutowo / meteor] dla osób szukających wypoczynku na pomorzu. Najszybciej dojedziemy stąd do plaż w Kątach Rybackich, gdzie szczególnie warto udać się w czerwcu, kiedy odbywają się Dni Rybaka, upamiętniające urodziny patronów ludzi morza – świętych Piotra i Pawła. To okazja do obserwowania odświętnie ustrojonych kutrów rybackich, ale też do wzięcia udziału w koncertach, konkursach i przedstawieniach, procesji kutrów oraz spróbowania przysmaków lokalnej kuchni kaszubskiej.
Z kolei w nieodległej od Sztutowa miejscowości Jantar co roku odbywają się Mistrzostwa Świata z poławiania bursztynu, który licznie występuje na tych terenach. W trakcie mistrzostw także odbywają się liczne imprezy towarzyszące: jarmark żuławski, pokazy obróbki bursztynu oraz koncerty zaproszonych gwiazd. Impreza odbywa się w lipcu i daje każdemu chętnemu szansę na wzięcie udziału w mistrzowskich zmaganiach.

W gminie Sztutowo znajduje się bogata licząca sobie ponad 70 obiektów baza noclegowa. Znajdziemy tu lokale o zróżnicowanym standardzie: od kwater prywatnych, przez pensjonaty, domy wypoczynkowe czy ośrodki kolonijne. Ze względu na liczne atrakcje znajdujące się w tej okolicy często jest ona bowiem wybierana jako miejsce organizacji obozów i kolonii letnich dla dzieci oraz młodzieży. Zieleń, nieodległe morze i cisza – Sztutowo jest miejscem dla osób szukających aktywnego wypoczynku w urokliwym terenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>