„Rzeszowskie Piwnice”

Węgierska stolica – Budapeszt, leży na wydrążonych w ziemi tunelach. Są one nie lada atrakcją zarówno dla przyjezdnych, jak i mieszkańców. Realizowane programy dokumentalne pozwalają zapoznać się z podziemnymi zabytkami, jednocześnie zachęcając do ich poznania.

Podkarpacki Rzeszów ma niewiele mniej do zaoferowania. Co prawda nie drążono tu tajemnych tuneli, jednak powstała Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. Czy chcecie zwiedzić piwnicę Bławatników, Gruba Kochanowicza, bądź piwnicę Rzeszowskich? A może specjalnie zarezerwujecie noclegi w mieście, aby któregoś dnia przejść się Traktem Lubomirskich, Drogą Kupców, Piwnicą Miodową lub Lochami Tatarskimi? Na pewno warto, gdyż tego typu atrakcji w Polsce jest niewiele.

Pomysły o utworzeniu trasy turystycznej pod ziemią sięgają lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Dlaczego? W latach głębokiego PRL-u, czyli 60. i 70., w piwnicach prowadzono prace zabezpieczająco-konserwatorskie. Wtedy odkryto jak wyjątkowymi miejscami może poszczycić się Rzeszów. Typowe prace górnicze, łączące ze sobą pomieszczenia, rozpoczęto w 2000 roku, a już rok później pierwsi zwiedzający mogli się nimi przejść. Do zwiedzania mieli wówczas dwieście trzynaście metrów, na których znajdowały się 34 pomieszczenia. Podążając korytarzami i piwnicami można było oglądać ekspozycje o tematyce historyczno-edukacyjnej. W skład wystawianych przedmiotów wchodziły repliki zbroi rycerskich, broń biała i palna, a także przedmioty codziennego użytku. W tak zwanym Korytarzu Herbowym postanowiono urządzić miejsce, gdzie ulokowano herby dawnych właścicieli Rzeszowa i herby samego miasta. Prężnie rozwijająca się baza noclegowa sprzyjała wizytom licznych turystów, dlatego w pierwszych latach trasa zanotowała mnóstwo odwiedzin. Wraz z upływem czasu o atrakcji nieco zapomniano, dlatego w 2004 roku postanowiono zrealizować II etap budowy trasy podziemnej, mimo iż wiązało się to ze znaczną przebudową głównej płyty rynku. Obecnie trasa jest dłuższa o 156 metrów i składa się z czterdziestu pomieszczeń zlokalizowanych od pół do dziesięciu metrów pod powierzchnią rynku.

Wadą Rzeszowa jest jego skromność. Niewiele osób wie, że mieście można odwiedzić trasę składającą się z piwnic pochodzących z okresu XIV-XVII wieku. Szkoda, bo taka wycieczka dostarcza niezwykłych wrażeń. W każdym razie Rzeszów zaprasza i oferuje turystom doskonale przygotowaną bazę noclegową () i gastronomiczną. Każdy turysta z pewnością znajdzie tu noclegi, które spełnią jego oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>