Przygody w mazurskich zamkach

Kraina Wielkich Jezior nieodłącznie kojarzy się z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury w otoczeniu pięknych krystalicznie czystych jezior i cudownie pachnących, zielonych lasów. Można tu przyjechać z przyjaciółmi na imprezowy weekend lub z rodziną na leniwe wakacje z dala od miejskiego zgiełku. Fantastyczna baza noclegowa, mnogość atrakcji turystycznych oraz ciągle jeszcze niskie ceny przyciągają z roku na rok coraz więcej gości. Mazury to jednak nie tylko jeziora i bezkresne pola oraz ukwiecone łąki. Pojezierze pełne jest ukrytych skarbów, takich jak zabytkowe budowle i piękne zamki.

Najlepszym tego przykładem jest Zamek Ryn [jego opis w katalogu Wikipedii], dla niektórych przesadnie luksusowy, lecz bez wątpienia urządzony ze smakiem i olbrzymią dbałością o najdrobniejsze nawet szczegóły oraz historyczny kontekst. Nie jest to styl cepeliowski, ale prawdziwie kosmopolityczny i światowy. Do tego jeszcze sam Ryn jest niezwykle uporządkowanym, bardzo malowniczym miasteczkiem, które na szczęście nie jest jeszcze przytłoczone wszechobecnymi w kraju banerami reklamowymi.

Nieopodal w stronę Kętrzyna znajduje się kolejny rarytas, pałac w Nakomiadach. Pieczołowicie odnowiony przez właścicieli stanowi coś na miarę nowoczesnego domu pracy twórczej dla nielicznych i wybranych gości. Każdy kto kocha czytać woli pisać listy niż wysyłać e-maile albo pograć na fortepianie będzie tam mile widziany i znajdzie tam dla siebie miejsce. Właściciele twierdzą, że jest to po prostu taka nieco romantyczna próba przywrócenia przedwojennego, niespiesznego stylu życia. Przy pałacu prężnie działa fantastyczna manufaktura pieców kaflowych, gdzie oprócz ręcznie malowanych kafli produkuje się tam również repliki starych pieców. Nakomiady to bez wątpienie pozytywny przykład tego, że w naszym kraju nie mieszkają wyłącznie utracjusze nastawieni wyłącznie na zysk, ale również tacy ludzie, którzy pragną coś społeczności podarować. Niestety na Mazurach w dalszym ciągu pełno jest obiektów wysoce zaniedbanych, które nadal czekają na swojego wybawiciela i dobroczyńcę.

Na szczęście Mazury mają noclegi na najwyższym światowym poziomie [ich oferta w katalogu Meteora]. Każdy wielbiciel zamkowej architektury znajdzie tu coś na miarę własnych potrzeb i możliwości finansowych. Wystarczy tylko obrać kierunek na Mazury, a później dać się ponieść fantastycznej przygodzie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>