Niezwykłe zakopiańskie muzea

Zakopane i okoliczne miejscowości, oprócz wspaniałych szlaków na pobliskie szczyty, pięknych i niezapomnianych widoków, świetnej bazy noclegowej (meteor-turystyka.pl pod noclegi Kościelisko) oferują także kontakt z góralską kulturą i sztuką. Będąc na miejscu nie sposób pominąć wspaniałego i jedynego w swoim rodzaju Muzeum Stylu Zakopiańskiego imienia Stanisława Witkiewicza. Instytucja ta znajduje się przy ulicy Kościeliskiej 18, będącej najstarszą ulicą w Zakopanem. Mieści się ona w Wilii Koliba, która była pierwszym budynkiem wzniesionym w stylu zakopiańskim. Jej autorem był słynny i niezwykle utalentowany artysta Stanisław Witkiewicz.

Jest to zachwycające miejsce, ponieważ możemy tutaj zdobyć dokładną i szczegółową wiedzę na temat pionierskiej polskiej koncepcji narodowego stylu. Jest ona wsparta budownictwem i zdobnictwem górali z Podhala. Stanowi także odpowiedź Witkiewicza na dominującą w ówczesnym, XIX wieku, modę architektoniczną w stylu tyrolskim oraz szwajcarskim. To dzięki geniuszowi Witkiewicza styl zakopiański stał się narodowym stylem polskim i uchronił nasz kraj przed obcą modą. Jednocześnie zaznaczyliśmy swoją niezależność i autonomiczność stylu w Europie. W najstarszej części willi, znajduje się pięć pokoi, w których przygotowano pokój jadalny, sypialnię, salon, pokój należący do inwestora całej willi Zygmunta Gnatowskiego oraz pokój służącego.

Kolejnym ośrodkiem kumulującym historię i kulturę Zakopanego w jednym miejscu jest Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Siedziba muzeum znajduje się w Willi Opolanka, mieszącej się przy ulicy Tetmajera 15 i jest jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego. Jest to muzeum o charakterze biograficzno- literackim. Usytuowane jest ono w Opolance, gdyż państwo Makuszyńscy co roku gościli tutaj podczas letnich i zimowych przerw. Pisarz udawał się na wypoczynek w piękne tatrzańskie okolice, by nasycić swój umysł zdrowym, górskim powietrzem, napawać się pięknymi widokami, odświeżyć umysł i znaleźć kolejne inspiracje. Po wybuchu drugiej wojny światowej Makuszyńscy zamieszkali tutaj na stałe. Muzeum powstało dzięki szczodrości wdowy po Kornelu Makuszyńskim- Janinie Gluzińskiej- Makuszyńskiej. Podarowała ona wiele cennych eksponatów należących niegdyś do męża. Muzeum stanowią cztery pokoje, które były mieszkaniem państwa Makuszyńskich.

One thought on “Niezwykłe zakopiańskie muzea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>