Nałęczów – ciekawostki

W krajobrazie zwanym Krainą Lessowych Wąwozów, położonej na Wyżynie Lubelskiej,  zlokalizowane jest miasto uzdrowiskowe – Nałęczów. Miasto położone na terenie o wyjątkowej urodzie urzeźbienia terenu, które z walorami uzdrowiskowymi jest doskonałym i polecanym miejscem. Malownicze krajobrazy wąwozów, stromych zboczy lessowych pokrytych bogatą roślinnością, nieskażony obszar przyrody, rejon o żywych tradycjach ludowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To bogaty skarbiec wielowiekowego dziedzictwa kulturowego – okoliczne pałace, dworki, kościoły, kamieniec, kolekcje przedstawiane w muzeach. Skarby, o których turysta będzie pamiętał długo, gdy odwiedzi i pozna te strony wybierając noclegi w Nałęczowie (serwis meteor).

Poznawanie miasta warto rozpocząć od zobaczenia najważniejszego zabytku – pałacu, miejsca nierozerwalnie związanego z Nałęczowem. Należy przejść się ulicą Armatnia Góra, po prawej stronie minąć park oraz najstarsze sanatorium Nałęczowa i ukaże nam się budynek pałacu. Pałac został wybudowany w latach 1771-75 w stylu barokowym. Powstał dla Stanisława i Marianny z Potockich Małachowskich. Około 1880 roku został przebudowany na zakład zdrojowy. Wewnątrz pałacu zobaczyć możemy bogaty wystrój, pochodzący z okresu rokoko i wczesnego klasyku. Między pałacem a sanatorium ustawiony został w 1928 roku pomnik Stefana Żeromskiego. Naprzeciwko zabudowań sanatorium, zwraca uwagę inny zabytek – Willa Oktawia, która należała do żony Stefana Żeromskiego. Natomiast na wzgórzu ponad willą jest miejsce szczególne dla Nałęczowa – Chata Żeromskiego, obecnie mieści się tutaj muzeum. Ten niewielki drewniany dom był letnim miejscem odpoczynku i pracy pisarza Stefana Żeromskiego, tak bardzo związanego z tym miastem. Ta jednoizbowa chata zbudowana została w 1905 roku. Nazwana została Popiołówką /Popielówką/ , bowiem była wzniesiona za honorarium z „Popiołów”. Muzeum pisarza jest jednym z najstarszych muzeów literackich w Polsce. W głębi ogrodu otaczającego muzeum znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, w którym spoczywa zmarły w młodym wieku syn Stefana Żeromskiego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>