Najważniejsze atrakcje tatrzańskiej stolicy

Gdy mówimy „góry”, wielu z nas od razu myśli „Tatry”. A jeśli już przy Tatrach jesteśmy to jest jedno prawidłowe skojarzenie – „Zakopane”. Nic dziwnego, bo jest to miejsce, w którym po prostu nie wypada nie być. Co roku przyjeżdża tu kilka milionów turystów, którzy wdrapują się na okoliczne szczyty, chodzą po górskich szlakach, zwiedzają muzea lub aktywnie spędzają czas na rowerze, w aquaparku czy parku linowym. Całe szczęście, że baza noclegowa tego miasta jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych do oglądania tutejszych atrakcji. By się o tym przekonać wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „noclegi Zakopane meteor”, a pojawi się lista kilkuset miejsc, z których każde próbuje przyciągnąć nas czymś innym – lokalizacją, ceną, dodatkowymi atrakcjami. Można korzystać też z profesjonalnych serwisów umożliwiających wyszukiwanie noclegów. Z pewnością bez problemu wybierzemy coś dla siebie.

By dobrze poznać Zakopane, warto mu się przyjrzeć z góry. Nie musimy w tym celu wcale wdrapywać się na szczyty tatrzańskie, ani wjeżdżać kolejką na Kasprowy Wierch. Po drugiej stronie miasta znajduje się pasmo Gubałówki, gdzie możemy wejść albo wjechać kolejką. Już po kilku minutach będziemy podziwiać piękną panoramę Zakopanego rozciągającą się na tle Tatr. Będąc na Gubałówce nie można będzie się oprzeć tutejszym atrakcjom przygotowanych dla aktywnych. Istnieją tu miejsca, gdzie rozerwiemy się w parku linowym, postrzelamy z paintballa, a nawet nauczymy się paralotniarstwa. To także idealna góra dla miłośników szybkich zjazdów rowerami po górskich, krętych drogach.

By poznać tutejsze zwyczaje i historię musimy wrócić do centrum i zobaczyć zbiory Muzeum Tatrzańskiego. Nie jest to jedyne muzeum w Zakopanem, które warto odwiedzić – w mieście zobaczymy też zbiory poświęcone osobom, które związały się z tym rejonem w trakcie swojego życia. Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński czy Karol Szymanowski to tylko niektórzy z nich. Warto odwiedzić też Teatr Witkacego oraz Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach. Oczywiście, nie byłoby popularności Zakopanego, gdyby nie góry. Warto zobaczyć widok na okolicę, który rozciąga się z Giewontu lub Kasprowego Wierchu. Na ten drugi możemy wjechać słynną kolejką górską, która także zapewnia niesamowite widoki. Na miejsce wędrówek można też wybrać którąś z tutejszych dolin. Najsłynniejsze – Dolinę Kościeliska oraz Dolinę Chochołowską można zobaczyć w trakcie jednego, dłuższego spaceru. Dolina Pięciu Stawów czy Dolina Rybiego Potoku (ze słynnym Morskim Okiem), są wybierane równie często przez turystów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>