Legnickie pomniki

W 1997 roku Polskę, a zwłaszcza jej południowe tereny nawiedziła jedna z największych powodzi w historii. Straty, jakie spowodowała były gigantyczne, dlatego często nazywana jest powodzią stulecia lub wielką powodzią. Liczne bohaterskie postawy i czyny mieszkańców miast zjednoczonych w walce z kataklizmem upamiętnia pomnik wzniesiony przez Urząd Miasta Legnicy. Ma on postać kamienia czarną tablicą informacyjną.

Również w 1997 roku miało miejsce bardziej pozytywne wydarzenie. Mowa o wizycie Jana Pawła II w mieście. Upamiętnia to pomnik papieża Polaka znajdujący się na Placu Katedralnym. Brązowa podobizna Jana Pawła II umieszczona jest na prostopadłościennym monumencie z herbem papieskim, tablicami, płaskorzeźbami rzeźbami Matki Boskiej, świętej Jadwigi i dostojników kościelnych. Figura przedstawia papieża trzymającego w jednej ręce pastorał, z drugą podniesioną w geście błogosławieństwa. Autorem pomnika jest Janusz Kucharski.

Kolejny monument związany z wizytą papieża w Legnicy znajduje się na lotnisku. Pamiątkowy kamień informuje o odprawionej tu przez Jana Pawła II mszy i jego spotkaniu z mieszkańcami miasta. Pomnik powstał w zaledwie rok od wizyty Ojca Świętego.

Niedaleko klasztoru franciszkanów i Akademii Rycerskiej znajduje się pomnik świętego Franciszka z Asyżu. Założyciela zakonu franciszkanów przestawiono w klasyczny sposób w otoczeniu zwierząt – wilka i owieczki. Jedna jego ręka spoczywa na głowie wilka, druga podniesiona jest w geście błogosławieństwa.

Fontanna „Chłopiec z łabędziem” znajduje się na Placu Słowiańskim przed budynkiem ratusza. Przedstawiono na niej małego chłopca w towarzystwie łabędzia o szeroko rozłożonych skrzydłach i podniesionej głowie. Jest to dzieło Theodora Erdmanna Kalida – rzeźbiarza pochodzącego z Górnego Śląska.

W ogrodzie należącym do Zespołu Szkół Rolniczych w Legnicy znajduje się pomnik Wincentego Witosa. Monument powstał w 1982 roku i ma upamiętniać patrona szkoły.

W Legnicy baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przystosowana do obsługi wzmożonego ruchu przez cały rok. Znajdziemy tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów czy pokoi gościnnych. Wiele możliwości nocowania sprawia, że turyści mogą wybrać najbardziej odpowiadające im noclegi.  Rezerwacji można dokonać przez internet, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Legnica”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista miejsc, gdzie możemy coś dla siebie wybrać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>