Fokarium, latarnia – atrakcje na Helu

Hel zwany jest początkiem Polski, a każdego roku przyciąga do siebie tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć to nietypowe miasto. Jedną z cech charakterystycznych jest fakt, że posiada on plaże od północy, wschodu i południa. Jest to miejsce pełne atrakcji turystycznych, z bogatą historią i wieloma zabytkami. Jest także doskonałym miejscem na uprawianie różnych sportów wodnych.

W mieście znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Hel oferuje noclegi w kilkudziesięciu większych obiektach, jak hotele, ośrodki wczasowe czy pensjonaty (pełna lista w: meteor-turystykę.pl). Ale znajdziemy też dla siebie miejsca w pokojach gościnnych czy apartamentach na wynajem. Każdy może więc zarezerwować takie noclegi, jak mu najbardziej pasują.

Bezsprzecznie jedną z największych atrakcji w Helu jest tutejsze fokarium. Cieszy się ono olbrzymią popularnością wśród turystów, którzy mogą podejrzeć tutaj ten wyjątkowo inteligentny gatunek. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to ośrodek nastawiony na rozrywkę, ale pełnoprawna jednostka naukowa, należąca do Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzony jest tu rozród fok oraz organizowane są akcje wypuszczania ssaków do morza. Duże zainteresowanie turystów jedynie zwiększa dochody jednostki, co przekłada się na lepszą opiekę nad zwierzętami.

Drugim ważnym punktem na liście każdego turysty, który przybywa na Hel, jest latarnia morska. Pierwotnie ogień palony był na szczycie wieży kościelnej, aż w XVII wieku zdecydowano się na zbudowanie latarni na helskim cyplu. Obecna konstrukcja została zbudowana 1942 roku. Wykorzystano w tym celu czerwoną cegłę, co nadało charakterystyczną barwę całej konstrukcji. Wieża ma wysokość przekraczającą 40 metrów, a na jej szczycie mieści się także taras widokowy, udostępniony dla turystów w czasie sezonu. Rozciąga się stąd piękny widok na całą Mierzeję Helską oraz okolice.

Warto się też wybrać do helskiego portu. Obecna konstrukcja jest efektem polskich prac, przeprowadzonych w międzywojniu. Powstał w miejscu dawnego, XIX-wiecznego drewnianego portu pruskiego. Zobaczyć możemy tu liczne kutry, wodoloty, statki wycieczkowe oraz jachty. To miejsce tętni życiem przez cały dzień. Dodatkowo pozwala nam się wybrać na wyprawę po okolicy na pokładzie kutra, statku wycieczkowego lub wodolotu. Te ostatnie kursują też m. in. do Trójmiasta. Możemy wyskoczyć na chwilę i zobaczyć np. oceanarium w Gdyni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>