Bliższe i dalsze atrakcje w Rusinowie

Nadmorskie Rusinowo to niewielka wioska, która mimo ogromnego uroku, nie jest miejscowością bardzo obleganą przez turytów. Nawet w okresie wakacyjnym jest tu raczej cicho i spokojnie, na plaży nie ma tłumów, nie ma tu dyskotek, barów, ani nocnego życia. Dla niektórych brak tych wszystkich przymiotów jest ogromną wadą i omijają miasteczko z daleka, dla innych wręcz przeciwnie, jest to największa zaleta, która sprawia, że właśnie dlatego wybierają na wakacyjny nocleg Rusinowo.

Rusinowo było początkowo wsią typowo rolniczą, jednak od około dekady zaczęło się rozrastać, a nowo budowane obiekty są przystosowane do przyjmowania letników. Powstają tu głównie domki letniskowe, ale także pensjonaty, ośrodki wczasowe i pokoje gościnne. Rusinowo oprócz dość dobrze rozwiniętej bazy noclegowej () i gastronomicznej oferuje gościom, piękną i szeroką plażę oraz czyste powietrze nasycone jodem i zapachem lasu sosnowego.

W Rusinowie miejscem charakterystycznym jest wzgórze z górującym nad całą miejscowościom kościołem. Jest to świątynia z roku 1873 roku, która powstała jako kościół ewangelicki, a od roku 1945 jest kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Budynek ten to przykład architektury neogotyckiej. Warto go odwiedzić i zachwycić się XIX-wiecznymi organami znajdującymi się na emporze organowej. Bryłę kościoła ozdabia 42-metrowa wieża, zwieńczona hełmem. Przy kościele znajduje się cmentarz, na którym stoi dąb będący pomnikiem przyrody.

Dodatkowa atrakcją Rusinowa jest jego niewielka odległość do Jarosławca, do którego jest tylko 3 km. Odległość tę spokojnie można pokonać pieszo, idąc wzdłuż plaży. W Jarosławcu warto obejrzeć latarnię morską. Jeśli ktoś będzie miał ochotę na dalsza wycieczkę, warto odwiedzić Darłowo, które leży ok. 14 km od Rusinowa lub Ustkę, do której jest ok. 30 km.

One thought on “Bliższe i dalsze atrakcje w Rusinowie

  1. Byłem w Rusinowie i muszę przyznać, że miejscowość nie zrobiła na mnie najlepszego wrażenia. Myślę, że więcej już tam nie wrócę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>